Projekt BIC 70 zbliża się do końca

« wróć

Celem projektu było promowanie historii Europy po 70 latach, które upłynęły od II wojny światowej, oraz wspieranie poczucia odpowiedzialności za to, w jaki sposób rozwija się Unia Europejska.

Ponadto naszym celem było podkreślenie kontrastu pomiędzy dyktaturą państwa partyjnego i jego zbrodniami a  demokratycznym systemem dzisiejszej Unii Europejskiej i sprawienie, że obywatele będą świadomi możliwości społecznego i międzykulturowego zaangażowania w sprawy Unii Europejskiej.

Aby osiągnąć założone cele, partnerstwo projektu przeprowadziło badania i opracowało ponadnarodowy program edukacji poza formalnej, mówiący o historii Europy Wschodniej i Środkowej w okresie powojennym. Podczas warsztatów dla nauczycieli i uczniów mówiliśmy o tym, jak wyglądało życie w państwach totalitarnych w tym regionie.
 
Najważniejszymi działaniami podjętymi w projekcie były:
 
o    warsztaty historyczne – dla młodzieży i nauczycieli, dotyczące porównania wybranych aspektów życia obywatelskiego, społecznego, gospodarczego i historycznego w czasach komunizmu  i czasach obecnych;
o    realizacja przez młodzież serii filmów  na  temat życia za żelazną kurtyną;

Projekt BIC 70 Za Żelazną Kurtyną zbliża się do końca.
 
Jego podsumowaniem była Międzynarodowa Konferencja, zorganizowana w 14 października 2016 r. w Budapeszcie.

Podczas Konferencji zaprezentowano filmy nakręcone przez uczniów szkół z krajów partnerskich. Główną nagrodę otrzymał rumuński film pt: „AUGUST 23rd IN ROMANIA”, natomiast polski film      pt: „A SHORT FILM ABOUT POLISH FASHION” („Krótki film o polskiej modzie”), nakręcony przez XV LO z Łodzi, otrzymał drugą nagrodę.
Ponadto podczas Konferencji dyskutowano o rezultatach projektu, a także ewentualnych planach na przyszłość. Osoby pracujące w projekcie i wspierającego go merytorycznie wymieniły się  zdobytymi doświadczeniami.  
 

Strona internetowa projektu: http://www.bic70project.eu
FB: https://www.facebook.com/bic70project

Partnerzy projektu:
Office of the Committee of National Remembrance www.neb.hu  , Węgry (lider projektu)
Institutul de Sociologie (INSOC)  www.insoc.ro  , Rumunia
Społeczna Akademia Nauk www.san.edu.pl  , Polska
Post Bellum www.postbellum.cz  , Czechy


Projekt jest realizowany w ramach programu Unii Europejskiej „Europa dla obywateli”.


Erasmus
Europa dla obywateli
Visegrad
Media
Tempus