Zapraszamy do udziału w projekcie BIC:70

« wróć

Szanowni Państwo,

Społeczna Akademia Nauk w Łodzi jest partnerem w projekcie „Za żelazną kurtyną” w ramach programu „Europa dla Obywateli”.

SAN poszukuje uczniów i nauczycieli szkół średnich, którzy chcieliby uczestniczyć  w tym projekcie.  

Szczególnie zapraszamy osoby zainteresowane historią powojennej Polski, historią Unii Europejskiej, historią powojenną Europy Środkowo-Wschodniej, edukacją obywatelską, tworzeniem filmów itp.  

Celem projektu jest zwiększenie świadomości uczniów na temat zmian jakie zaszły w Europie Środkowo-Wschodniej od czasów powojennych do czasów pełnego uczestnictwa w Unii Europejskiej. Projekt chce promować takie wartości jak demokracja i pokój, ale jednocześnie promować pamięć historyczną narodów tego regionu. Ważne będzie również podkreślanie wspólnej historii krajów europejskich – takich jak Polska, Węgry, Czechy, Rumunia.

W ramach projektu zostanie zorganizowany warsztat historyczny dotyczący wybranych porównania aspektów życia obywatelskiego, społecznego, gospodarczego i historycznego w czasach komunizmu  i czasach obecnych. Nauczyciele i uczniowie uczestniczący w warsztatach mają prawo wybrać tematykę warsztatu, która jest dla nich najbardziej interesująca. Np. koordynator z Węgier przygotował warsztat na temat zmian w reklamie jakie zaszły od połowy lat 40 XX wieku aż do dziś.

Warsztaty odbędą się w marcu 2016. W warsztatach będzie uczestniczyć 25 uczniów szkół średnich z województwa Łódzkiego.

Warsztaty będą trwały 6 godzin. (planujemy podzielić warsztaty na 2 dni po 3 godziny zajęć).

Program warsztatów po uzgodnieniu ich tematyki zostanie opracowany przez pracowników Społecznej Akademii Nauk oraz Instytutu Pamięci Narodowej. W warsztatach weźmie również udział wykładowca zaproszony z Czech ( porównanie wybranego tematu między Polska i Czechami)

Po zakończeniu zajęć dodatkowym zadaniem dla uczniów będzie nakręcenie 5- minutowych filmów na  temat życia za żelazną kurtyną. Powinno powstać minimum 5 filmów. Technika wykonania filmu jest dowolna ( np. kamera cyfrowa, aparat telefoniczny itp.). Uczniowie powinni pracować w grupach nad realizacją filmów. Filmy zostaną pokazane w czasie konferencji kończącej projekt w Budapeszcie w październiku 2016, jak również zamieszczone na stronie internetowej  projektu.

Nauczyciele biorący udział w warsztatach będą mieli szansę uczestniczyć w konferencji kończącej projekt w Budapeszcie. Uczniowie zaś otrzymają certyfikat uczestnictwa w międzynarodowym projekcie unijnym.

Udział w warsztatach jest całkowicie bezpłatny.

Osoby zainteresowane udziałem w warsztatach prosimy o zgłaszanie się do Działu Pozyskiwania Funduszy telefonicznie lub mailowo do 15.02.2015.

Jesteśmy również do dyspozycji w przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości.

Z wyrazami szacunku

Joanna Szczecińska
Kierownik Działu Pozyskiwania Funduszy
Społeczna Akademia Nauk
Tel: 42 664 22 78
E-mail: jszczecinska@spoleczna.pl  




 


Erasmus
Europa dla obywateli
Visegrad
Media
Tempus