CAFE in Europe
Projekt jest realizowany w ramach programu UE GRUNDTVIG.
Celem projektu jest edukacja osób 55+, aby zachęcić je do działalności na rzecz społeczeństwa. Osoby 55+ ze względu na swoje doświadczenie i mniejsze zaangażowanie w życie zawodowe mają ogromny potencjał, który może być wykorzystany na polu działalności społecznej. W trakcie prac nad projektem planowane są szkolenia, spotkania, seminaria i fora, podczas których nastąpi wymiana doświadczeń i umiejętności, które potrzebne są społeczeństwu, aby zapobiegać i działać w obliczu wszelkich zagrożeń, zarówno naturalnych, jak i związanych z rozwojem cywilizacyjnym. Jesteśmy przekonani, ze osoby, które osiągnęły „trzeci wiek” mogą odgrywać aktywną rolę w swojej społeczności.
Katastrofy naturalne i antropogeniczne zdarzają się coraz częściej. Jest to związanie ze zmianami klimatycznymi, a także z działalnością człowieka, która nie jest obojętna dla środowiska naturalnego. Nie ma to znaczenia, w którym miejscu żyjemy: czy jest to wieś, małe miasto czy aglomeracja. Nieszczęście może zdarzyć się wszędzie, a naszym obywatelskim obowiązkiem jest zareagować, pomóc sobie i innym w obliczu zagrożenia.
Obrona cywilna, o której mamy na ogół tylko schematyczną wiedzę, jest narzędziem ochrony życia własnego i innych osób. Będąc jej aktywnym uczestnikiem, mamy możliwość działania na rzecz ogólnego dobra. Możemy stać się nie tylko beneficjentami, ale również aktywnymi uczestnikami życia społecznego i obywatelskiego.
Głównym celem projektu “CAFE’ in Europe, promowanie edukacji obywatelskiej na temat zagrożeń wśród osób 50+”, realizowanego w ramach programu Unii Europejskiej GRUNDTVIG, jest zidentyfikowanie wspólnej dla Europy metodologii nauczania osób dorosłych z następujących zagadnień: ochrona życia, ochrona dziedzictwa kulturowego i wiedza o środowisku pozwalająca zapobiegać skutkom katastrof wynikających z przyczyn naturalnych i z powodu działalności człowieka.
Projekt chce się również skupić na zwiększeniu świadomości społecznej i umiejętności własnych, które mogą być przydatne w wyjątkowych, nagłych sytuacjach, niosących zagrożenie. Temu celowi będzie służyć organizacja kursów szkoleniowych, seminariów, spotkań tematycznych, ćwiczeń symulacyjnych, a także dyskusje na międzynarodowych forach. Rezultatem projektu ma być zapewnienie starszym osobom, będącym pełnoprawnymi członkami społeczeństwa, większego bezpieczeństwa, zarówno osobistego, jak i osób wokół nich.
W czasie prac nad projektem opracujemy i przetestujemy projekt szkolenia/treningu dla specjalistów w obronie cywilnej, jak mogliby przekazać swoją wiedzę i prowadzić szkolenia dla osób 50+. Grupa wiekowa 50+ jest grupą o specjalnych potrzebach edukacyjnych – w związku z tym, że dysponują ogromną wiedzą i doświadczeniem życiowym, sposób przekazywania im nowej umiejętności/wiadomości musi być odpowiednio dobrany. Nie zapominajmy również o tym, współczesne zdobycze technologiczne i informatycznie nie są powszechnie znane tej grupie wiekowej, więc trzeba mieć na uwadze odpowiedni dobór narzędzi przy prowadzeniu szkoleń/treningów/praktyk.
Z drugiej strony osoby 50 + mają ogromny potencjał, w który warto i trzeba inwestować – jak wspomnieliśmy wcześniej mają ogromne doświadczenie życiowe, a poza tym dysponują czasem i pragną nauczyć się nowych rzeczy. Ich potencjał mógłby być wykorzystany do przekazania wiedzy innym osobom z ich otoczenia: przyjaciołom, rodzinie – dzieciom, wnukom, prawnukom. W ten sposób staliby się bardziej aktywnymi członkami społeczności lokalnej, będą mogli służyć swoim doświadczeniem i nowo nabytą wiedzą.
W ciągu najbliższych miesięcy partnerzy projektu opracują plan szkolenia zarówno dla osób 55+ jak i dla trenerów, którzy będą z nimi pracować. Następnie planujemy przeprowadzić cykl pilotażowych szkoleń i symulacji, które pomogą nam sprawdzić jakość szkoleń i zintegrować osoby z naszej grupy docelowej.
Więcej informacji na temat projektu znajdziecie Państwo na stronie http://www.cafein.eu/.
Osoba kontaktowa:
Joanna Szczecińska
Szef Działu Pozyskiwania Funduszy Społecznej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania w Łodzi
www.dpf.swspiz.pl
tel. +42 664 22 78
Email: jszczecinska@swspiz.pl