„Diagnoza potrzeb edukacyjnych w obszarze szkolnictwa zawodowego związanego z przemysłem informatycznym”

« wróć

Przemiany na rynku informatycznym niosą za sobą konieczność dostosowania oferty edukacyjnej i kształcenia w kierunkach odpowiadających zapotrzebowaniu rynku pracy i zapewnieniu napływu wykwalifikowanych pracowników. Największe zapotrzebowanie wśród zawodów informatycznych istnieje dla programistów komputerowych i specjalistów w dziedzinie rozwiązań telekomunikacyjnych i konsultingu. Natomiast program nauczania w szkołach zawodowych o profilu informatycznym w głównej mierze kładzie nacisk na ogólną wiedzę informatyczną bez ukierunkowania młodzieży na zawody, na które istnieje zapotrzebowanie na rynku pracy.

 

Niedobory kadry informatycznej potwierdzają dane zebrane drogą ustrukturalizowanych wywiadów bezpośrednich. Wskazują one, że z jednej strony istnieje bardzo duży popyt na zawody związane ze sektorem informatycznym, z drugiej zaś oferta szkolenia zawodowego nie jest dostosowana do potrzeb regionalnego rynku pracy.


Niniejszy projekt zakłada m.in. opracowanie takiej diagnozy oraz sporządzanie Ramowego Programu Rozwojowego dla szkół zawodowych z obszaru województwa łódzkiego kształcących na potrzeby sektora informatycznego. Na podstawie opracowanych diagnoz, analiz trendów i rekomendacji powstanie kompleksowy Ramowy Program Rozwojowy dla szkół prowadzących kształcenie zawodowe na potrzeby sektora informatycznego w województwie łódzkim. Program będzie zawierał zestaw scenariuszy, paneli rozwojowych i szczegółowych wytycznych stanowiących integralną pomoc dla placówek w rozwijaniu oferty edukacyjnej precyzyjnie odpowiadającej na potrzeby wojewódzkiego rynku pracy.


Realizacja projektu przyczyni się do rozwiązania jednej z najważniejszych kwestii problemowych dotyczących szkolnictwa zawodowego w województwie łódzkim: zwiększanie dopasowania strukturalnego podaży i popytu na pracę w sektorze informatycznym w regionie, co w konsekwencji przyczyni się do długofalowego rozwoju regionalnego rynku pracy i gospodarki w regionie.

 

Głównym celem projektu jest dostarczenie do 30.10.2010 szkołom zawodowym kształcącym na potrzeby sektora informatycznego z obszaru województwa łódzkiego rzetelnych, opartych na badaniach naukowych informacji na temat obecnych i prognozowanych potrzeb sektora przemysłu informatycznego oraz rekomendowanie działań dostosowujących ofertę edukacyjną dla szkół do potrzeb wojewódzkiego rynku pracy.


W ramach projektu zostaną opracowane następujące raporty:

  1. Analiza oferty edukacyjnej w zakresie szkolnictwa zawodowego związanego z sektorem informatycznym w województwie łódzkim;
  2. Charakterystyka struktury zawodów, na które istnieje zapotrzebowanie w sektorze informatycznym w województwie łódzkim;
  3. Charakterystyka zawodów deficytowych i nadwyżkowych związanych z sektorem informatycznym;
  4. Analiza popytu na pracę w sektorze informatycznym w poszczególnych powiatach województwa łódzkiego;
  5. Kształtowanie się potrzeb edukacyjnych w zakresie szkolnictwa zawodowego związanego z sektorem informatycznym na obszarach wiejskich;
  6. Kształtowanie się potrzeb edukacyjnych w zakresie szkolnictwa zawodowego związanego z sektorem informatycznym na obszarach wiejskich.

 

W ramach projektu powstaną następujące rekomendacje:

  1. Rekomendacja dotyczącą potrzeb w zakresie szkolnictwa zawodowego związanego z sektorem informatycznym w Łodzi.
  2. Rekomendacja dotyczącą potrzeb w zakresie szkolnictwa zawodowego związanego z sektorem informatycznym na pozostałych obszarach województwa łódzkiego ze szczególnym uwzględnieniem terenów wiejskich.
  3. Rekomendacja dotyczącą działań w zakresie szkolnictwa zawodowego związanego z sektorem informatycznym prowadzących do poprawy sytuacji kobiet na rynku pracy.
  4. Rekomendacja dotyczącą rozszerzenia oferty edukacyjnej w zakresie kształcenia w zawodach związanych z sektorem informatycznym na łódzkim rynku pracy.

 

Więcej informacji o projekcie znajdą Państwo na stronie internetowej:
www.diagnoza-informatyka-lodzkie.pl


Erasmus
Europa dla obywateli
Visegrad
Media
Tempus