Umiejętności językowe migrantów wartością dla innych (ShowMi)

« wróć

Cel projektu:

Celem proponowanego projektu jest uwidocznienie kompetencji językowych i komunikacyjnych imigrantów na terenie Europy i w ten sposób udostępnienie ich zasobów językowych dla rynku pracy, dalszego kształcenia oraz dla samych imigrantów.

Głównym narzędziem służącym osiągnięciu tego celu będą materiały adaptujące, wzbogacające i istniejące wersje Europejskiego Portfolio Językowego (ELP – European Language Portfolio).

Uzasadnienie:

Istniejące portfolia ELP w niedostatecznym stopniu opisują doświadczenia w języku ojczystym (L1) oraz w innych językach, które osoby migrujące spoza Europy poznały w swoich krajach pochodzenia. Zazwyczaj znajduje się w nich jedynie informacja czy dana osoba potrafi pisać, mówić lub czytać w danym języku.

Z jednej strony, sytuacja we wszystkich krajach europejskich jest taka, że imigranci często nie potrafią czytać/pisać w swoim języku (językach) L1. Często mają więcej niż jeden język L1. Ponadto część imigrantów to osoby o bardzo niskim wykształceniu, zaś bardzo niewielu ma za sobą wystarczające doświadczenia edukacyjne.
Z drugiej strony, wiele przedsiębiorstw upada ze względu na brak rozpoznania umiejętności językowych pracowników-imigrantów. Istnieje znaczna liczba badań potwierdzających ten stan rzeczy, przeprowadzonych na poziomie europejskim w ciągu ostatniego roku: Wg projektu ECML (Valeur), w Europie używa się około 400 języków, zdecydowana większość z nich nie jest objęta istniejącymi portfoliami ELP.

Przykładowo badania prowadzone przez CILT (ELAN 2006) wykazują, że 22% przedsiębiorstw europejskich uzależnionych jest od tłumaczy w porozumiewaniu się np. po arabsku.

Socjologowie austriaccy przeprowadzili badania kryteriów zatrudnialności imigrantów (2005) i doszli do wniosku, między innymi, że tracony jest wysoki potencjał zatrudnienia dla imigrantów z dobrymi kompetencjami L1 w tzw. zawodach kontaktowych (interface jobs), tj., zawodach stanowiących pomost pomiędzy firmami austriackimi, a ich partnerami w innych krajach.

 

Czas trwania projektu: 31.09.2009 - 01.11.2011 


Erasmus
Europa dla obywateli
Visegrad
Media
Tempus