B.I.C.:70 ZA ŻELAZNĄ KURTYNĄ
B.I.C.:70 ZA ŻELAZNĄ KURTYNĄ
O projekcie
Projekt polega na wspieraniu (również finansowym) działań, w których uczestniczą obywatele (studenci, naukowcy, eksperci, nauczyciele, młodzież, itp.) pogłębiając swoją wiedzę na temat wspólnej europejskiej historii i wspólnych europejskich wartości.
Celem projektu jest promowanie historii Europy po 70 latach, które upłynęły od II wojny światowej, oraz wspieranie poczucia odpowiedzialności za to, w jaki sposób rozwija się Unia Europejska
Chcemy podkreślać kontrast pomiędzy dyktaturą państwa partyjnego i jego zbrodniami a demokratycznym systemem Unii Europejskiej w dzisiejszych czasach i sprawić, że obywatele będą świadomi możliwości społecznego i międzykulturowego zaangażowania w sprawy Unii Europejskiej.
Chcemy przeprowadzić badania i opracować ponadnarodowy program edukacji poza formalnej, mówiący o historii Europy Wschodniej i Środkowej w okresie powojennym. O tym, jak reżimy totalitarne rozwijały się w tym regionie. Ponadto chcielibyśmy wykorzystać wyniki warsztatów i badań do celów edukacyjnych w całej w Europie, również do opracowania ogólnych wniosków na temat afirmacji tożsamości europejskiej.
Ogólne cele projektów:
- przekazywanie wiedzy na temat naszej wspólnej historii obywatelom Europy, a zwłaszcza młodzieży;
- stworzenie nowego centrum edukacyjnego, opartego na zasadach crowdsourcing’u*, gdzie mogłaby być realizowana wieloletnia dobrowolna współpraca ekspertów i obywateli;
- poszukiwanie odpowiedzi, jak komunistyczna przeszłość wpływa na teraźniejszość i dlaczego wschodnie kraje UE są odmiennie się rozwijają (aspekty kulturowe, polityczne, społeczne)
- wzmocnienie naszych wspólnych europejskich i demokratycznych wartości, m.in. poprzez działania
Zaplanowane działania:
o utworzenie ponadnarodowego ośrodka badawczego (PARC) i społeczności online;
o warsztat historyczny – dla młodzieży i nauczycieli, dotyczący porównania wybranych aspektów życia obywatelskiego, społecznego, gospodarczego i historycznego w czasach komunizmu i czasach obecnych;
o realizacja przez młodzież serii filmów na temat życia za żelazną kurtyną;
o projekcja filmów podczas konferencji kończącej projekt w Budapeszcie w październiku 2016;
o udział nauczycieli w konferencji kończącej projekt w Budapeszcie, podczas której będą mieli okazje wymienić się swoimi doświadczeniami z kolegami z krajów partnerskich.
Partnerzy projektu:
Office of the Committee of National Remembrance, Budapeszt, Węgry
Institutul de Sociologie (INSOC), Bukareszt, Rumunia
Społeczna Akademia Nauk, Łódź, Polska
Post Bellum, Praga, Czechy
Strona internetowa projektu: http://www.bic70project.eu/about-the-project
FB: https://www.facebook.com/bic70project
* crowdsourcing - umożliwia wszystkim użytkownikom (np. Internetu) partycypację w zadaniach, które kiedyś były zarezerwowane dla wąskiej grupy specjalistów (https://pl.wikipedia.org/wiki/Crowdsourcing).
Projekt jest realizowany w ramach programu Unii Europejskiej „Europa dla obywateli”.