EMPLOYMENT PLUS (EEP): ukierunkowane praktyczne poradnictwo zawodowe kluczem do poprawy rynku pracy dla Europejczyków o niskich kwalifikacjach
ZATRUDNIENIE PLUS (EEP) odnosi się do horyzontalnego priorytetu włączenia społecznego w edukacji i szkoleniach, koncentrując się na opracowywaniu nowych, dostosowanych do potrzeb praktyk w zakresie poradnictwa ukierunkowanych na wyeliminowanie wykluczenia społecznego dorosłych obywateli Europy na rynku pracy, którzy są niewykwalifikowani, lub którzy mają niższe kwalifikacje (bezrobotni lub pracujący w zawodach niewykwalifikowanych i nisko wykwalifikowanych). Niskie umiejętności mają złożone przyczyny społeczne; długotrwałe bezrobocie, starzenie się, niedopasowanie umiejętności, pochodzenie społeczno-ekonomiczne, status migranta i płeć to czynniki, które wpływają na przeciętny poziom umiejętności pracowników. Szereg osób znajdujących się w trudnej sytuacji jest często silnie związany z niskim poziomem wykształcenia i / lub zanikającym poziomem umiejętności, co z kolei powoduje ubóstwo i wykluczenie społeczne w społeczeństwie. Globalne rynki pracy zmieniają się w coraz szybszym tempie, wprowadzając nowe wymagania w zakresie umiejętności XXI wieku (OECD), nowych umiejętności w nowych miejscach pracy (Europe2020), cyfryzacji i automatyzacji. Nisko wykwalifikowani i niewykwalifikowani są bardziej narażeni na największe ryzyko związane z tymi zmianami, takie jak niestabilne zatrudnienie, niepewne i niezdrowe warunki pracy oraz częste okresy bezrobocia, niż jakakolwiek inna grupa ludności, z powiązanymi kosztami dla osób i ogół społeczeństwa. Mają także tendencję do mniejszego dostępu do szkoleń, uczenia się przez całe życie i C-VET, będąc bardziej narażeni na uwięzienie w nisko wykwalifikowanym zawodzie, nawet w pracy. (Ekonomiczne i społeczne koszty nisko wykwalifikowanych osób dorosłych w UE, CEDEFOP 2016).
W związku z tym EEP opracowuje nowy program nauczania oparty na pracy, wspierany przez otwarte i cyfrowe materiały edukacyjne oraz innowacyjne metody nauczania opartego na akcjach i uczeniu się, w których opracowuje, testuje i zatwierdza nowe wytyczne metodologiczne i zasoby.
Czas trwania:
01.09.2018 - 31.08.2021
Informacji na temat projektu udziela:
Marta Chmielewska - Anielak - koordynator projektu w SAN (e-mail: manielak@san.edu.pl )
Niniejszy projekt jest finansowany przy wsparciu Komisji Europejskiej.
Dokument ten wyraża jedynie opinie jego autora, Komisja nie ponosi odpowiedzialności z tytułu jakiegokolwiek wykorzystania zawartych w nim informacji.