FLOURISH - Budowanie innowacji organizacyjnych
Globalizacja, wysoki stopień wzajemnych zależności i bardzo dynamiczny postęp technologiczny zmusiły wiele małych i średnich przedsiębiorstw do ponownego określenia nie tylko swoich produktów i usług, ale także ich modeli biznesowych i organizacyjnych, mając na uwadze utrzymanie konkurencyjności w dynamicznej gospodarce. Ideą projektu FLOURISH jest przyczynienie się do zaspokojenia następujących potrzeb zidentyfikowanych na szczeblu UE:
- Wyzwanie dla UE i jej państw członkowskich dotyczące przyjęcia bardziej strategicznego podejścia do innowacji. W porównaniu z globalnymi konkurentami, UE nie inwestuje w bazę wiedzy, wydając co roku 0,8% PKB mniej niż w USA i 1,5% mniej niż Japonia na badania i rozwój. Biznes jak zwykle równa się stopniowej utracie konkurencyjności i akceptacji jej stałego spadku w Europie. (Źródło: Inicjatywa sztandarowa 2020).
- Wyzwanie związane z rozdrobnionym i niedostatecznie innowacyjnym rynkiem UE. Ponad 20 milionów MŚP w UE stanowi 99% przedsiębiorstw i jest kluczowym czynnikiem wzrostu gospodarczego, innowacji, zatrudnienia i integracji społecznej. MŚP zapewniają 66,6% całkowitego zatrudnienia w UE i 56,8% wartości dodanej wytworzonej przez niefinansowy sektor biznesowy. Dlatego rola MŚP ma kluczowe znaczenie dla gospodarki europejskiej. Zapewnienie odpowiednich warunków, w których MŚP mogą się rozwijać, ma zasadnicze znaczenie dla zapewnienia trwałego ożywienia i osiągnięcia dobrobytu dla wszystkich obywateli UE. (Źródło: sprawozdanie roczne KE na temat europejskich MŚP 2016/2017).
- Wiele MŚP nadal boryka się z przyjęciem właściwej strategii, procesów biznesowych, umiejętności lub innych zasobów (Horyzont 2020 - Program prac 2018-2020 Innowacje w MŚP) W okresie 2008-2016 polskie MŚP zaznaczyły dodatnią wartość dodaną i pozytywne zatrudnienie na Węgrzech, w Bułgarii i na Litwie. Wartość dodana była dodatnia, ale wskaźnik zatrudnienia ujemny. Portugalia jest najbardziej zagrożoną gospodarką z ujemną wartością dodaną i ujemnym wskaźnikiem zatrudnienia (Źródło: ten sam raport).
- Popyt na innowacje ujawnia krytyczną lukę: brak umiejętności innowacyjnych, wiedzy i szkoleń w większości organizacji. Biorąc pod uwagę, że większość europejskich MŚP jest zaangażowana w globalne łańcuchy wartości, stała innowacyjność i efektywność są koniecznością, aby zapewnić konkurencyjność w kontekście globalnym. Ma to wpływ na praktyki w zakresie umiejętności i organizacji pracy. (Źródło: dokument Komisji "Przemyślane kształcenie: inwestowanie w umiejętności mające na celu lepsze wyniki społeczno-ekonomiczne") Rosnąca specjalizacja wiedzy będzie w coraz większym stopniu opierać się na zespołach współpracy, których integracja wymaga zaawansowanych technologii społecznych do tworzenia kolektywnych innowacji.
Czas trwania:
10.2018 - 31.12.2020
Informacji na temat projektu udziela:
Marta Chmielewska - Anielak - koordynator projektu w SAN (e-mail: manielak@san.edu.pl)
Niniejszy projekt jest finansowany przy wsparciu Komisji Europejskiej.
Dokument ten wyraża jedynie opinie jego autora, Komisja nie ponosi odpowiedzialności z tytułu jakiegokolwiek wykorzystania zawartych w nim informacji.