LIDO - umiejętności przywódcze nauczycieli

« wróć

LIDO to projekt skierowany do nauczycieli, władz szkolnych, jak również do środowisk wspomagających szkoły średnie. Projekt jest poświęcony kształceniu umiejętności przywódczych, które są niezbędne w pracy osób związanych z edukacją.
Umiejętności przywódcze nauczycieli są niezbędne, aby nauczyciele (indywidualnie lub razem) wywierali wpływ na swoich współpracowników, kadrę kierowniczą czy inne osoby tworzące społeczność szkolną, aby razem pracowali na rzecz poprawy jakości nauczania i uczenia się, co przyczyni się do polepszenia wyników uczniów zarówno w nauce jak i w innych działaniach związanych z życiem szkolnym.


Głównymi zadaniami nauczycieli-liderów jest prowadzenie zajęć w klasie, pomoc uczniom w nauce, kontakty z kierownictwem szkoły i cała radą pedagogiczną, a także nawiązywanie współpracy z rodzicami i lokalną społecznością. Niektóre osoby bywają naturalnymi liderami, ale nie zapominajmy, że cechy przywódcze można kształcić, podobnie jak wszystkie umiejętności miękkie.
Zwiększenie potencjału przywódczego wśród nauczycieli jest jednym z priorytetów Komisji Europejskiej.

Projekt LIDO opracuje metodologię, które pomoże nauczycielom szkół średnich (uczniowie w wieku 14-18) doskonalić swoje kompetencje przywódcze.  Podstawą teoretyczną dla opracowania metodologii są prace Thomasa Gordona (skuteczna komunikacja w środowisku szkolnym), Paula Herseya i Kena Blancharda (przywództwo sytuacyjne) i Petera Gronna (przywództwo dystrybuowane/rozproszone w środowisku szkolnym).
Metodologia projektu pozwoli nauczycielom określić poziom ich umiejętności przywódczych, jak również zaproponuje specjalne szkolenie, aby te umiejętności rozwijać.


Konsorcjum projektu składa się z  4. organizacji aktywnych na polach badań i szkoleń skierowanych do nauczycieli oraz pięciu szkół ponadpodstawowych z Włoch, Rumunii, Polski, Grecji i Bułgarii.
Dzięki projektowi  wiele osób z grup docelowych zapozna się z ideą kształcenia kompetencji przywódczych (planujemy zaangażować 500 nauczycieli w działania projektowe na różnych etapach jego realizacji).


Partnerzy projektu:
Fo.Ri.Um sc. (Włochy)
Giunti O.S. Psychometrics SRL (Włochy)
Universitatea din Pitesti (UPIT) (Rumunia)
Społeczna Akademia Nauk (SAN) (Polska)
I.T.C. Carlo Cattaneo (Włochy)
Colegiul Economic ‘Maria Teiuleanu’ (Rumunia)
Liceum Akademickie ACE SAN (Polska)
Experimental High School of Mytilene of the University of the Aegean (Grecja)
VI-th Secondary School St. St. Cyril and Methodius (Bułgaria)

 

STRONA INTERNETOWA PROJEKTU LIDO

LIDO FACEBOOK

 


Erasmus
Europa dla obywateli
Visegrad
Media
Tempus