MEDICE - Migrantki jako mentorki w opiece zdrowotnej
Emigranci w całej Europie mają mniejszą kontrolę nad swoim zdrowiem, zwłaszcza że brakuje im umiejętności łatwego dostępu do informacji o zdrowiu. Projekt ma na celu wspieranie emigrantek, dorosłych i nauczycieli języków, pracowników służby zdrowia, pracowników socjalnych i wolontariuszy na poziomie europejskim poprzez zapewnienie im narzędzi, które zostały wyprodukowane z europejskim podejściem i wymiarem, dzięki ponadnarodowemu charakterowi projektu. Emigracja jest wyzwaniem, przed którym stają wszystkie kraje europejskie nie tylko w wyniku wojny w Syrii, ale także w wyniku kryzysu gospodarczego i migracji wewnątrzregionalnej, która jest szczególnie dynamiczna w Europie. Badacze przewidują, że liczba emigrantów będzie nadal rosła, szczególnie ze względu na zmiany klimatyczne. Stoimy przed globalnym wyzwaniem, które wymaga współpracy europejskiej, aby zaspokoić rosnące potrzeby emigrantów.
Projekt "Migrant Women as Healthcare Mentors" ułatwi emigrantkom i ich dzieciom dostęp do usług opieki zdrowotnej w ich krajach przyjmujących, opracowując innowacyjne narzędzia do nauki języków związane z kwestiami opieki zdrowotnej. Narzędzia te będą dostępne dla edukatorów językowych dla dorosłych oraz dla emigrantów do celów samokształcenia. Ponadto stworzony zostanie multimedialny przewodnik mentorski dostępny dla nauczycieli dorosłych w celu szkolenia imigrantek do pełnienia roli opiekunów w zakresie opieki zdrowotnej w ich społecznościach, dostarczania użytecznych informacji swoim rówieśnikom na temat systemu opieki zdrowotnej w ich kraju przyjmującym oraz promowania pozytywnego podejścia do prewencji i praktyki.
Ponadto podmioty świadczące opiekę zdrowotną będą miały dostęp do innowacyjnych narzędzi do komunikacji z emigrantkami, które pomogą im przejść przez proces egzaminacyjny (aplikacja z kwestionariuszem wywiadu medycznego przetłumaczona na 15 języków, aplikacja mobilna z e-słownictwem i przydatne zwroty). Najważniejsze jest posiadanie narzędzi, z których mogą korzystać lekarze, aby komunikować się z kobietami będącymi emigrantami. Takie narzędzia mogą chronić poufność informacji dzielonych między lekarzami i pacjentami, ponieważ emigranci często używają innych krewnych, przyjaciół, a nawet ich dzieci jako tłumaczy.
Czas trwania:
01.09.2018 - 31.08.2020
Informacji na temat projektu udziela:
Marta Chmielewska - Anielak - koordynator projektu w SAN (e-mail: manielak@san.edu.pl)
Niniejszy projekt jest finansowany przy wsparciu Komisji Europejskiej.
Dokument ten wyraża jedynie opinie jego autora, Komisja nie ponosi odpowiedzialności z tytułu jakiegokolwiek wykorzystania zawartych w nim informacji.