Projektu Leonardo - Take Care
Statystyki pokazują, że zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę pielęgniarską w krajach europejskich znacząco wzrośnie w ciągu najbliższych kilku lat. Oferty pracy dla pielęgniarek zdominują rynek zatrudnienia. Z drugiej strony badania wskazują na trudności, jakim muszą stawiać czoła pielęgniarki. Większość specjalistów w zakresie służby zdrowia w krajach rozwiniętych za przyczynę niedostatków i problemów w służbie zdrowia uznaje nie brak nowoczesnej technologii czy niewystarczające szkolenie lub złe warunki pracy, ale czynniki takie jak braki personelu, wysoki poziom stresu, zbyt duże obciążenie pracą administracyjną czy złe zarządzanie.
W dzisiejszych czasach środowisko zawodowe osób zajmujących się opieką nad pacjentem (pielęgniarki, opiekunowie medyczni, itp.) funkcjonuje w ogromnym napięciu. Wynika to z dużej odpowiedzialności profesjonalnej za wartości, jakimi są zdrowie i życie człowieka. Znaczenie mają również częste i intensywne interakcje z osobami cierpiącymi. Celem prezentowanego Projektu Leonardo - Take Care jest podniesienie poziomu kompetencji wspomnianych grup zawodowych poprzez rozwój nowego profilu zawodowego obdarzonego innowacyjnymi umiejętnościami personalnymi (umiejętnościami miękkimi), szczególnie w zakresie walki ze stresem oraz zmniejszenia wskaźnika wypadków przy pracy.
Projekt Take Care opiera się na trzech wybranych filarach: zarządzaniu, zdrowiu i bezpieczeństwie oraz umiejętnościach miękkich. W tych trzech obszarach pojawiają się główne trudności, jakim muszą sprostać osoby zarządzające instytucjami ochrony zdrowia. Proponowane w projekcie innowacyjne moduły szkoleniowe oparte będą na technologii teleinformatycznej: e-podręcznikach, e-kompendiach, grach mobilnych.
Partnerstwo projektu składa się z następujących instytucji:
- P1 – Maison de la Promotion Sociale, Francja
- P2 – Centro Italiano per l’Apprendimento Permanente, Włochy
- P3 - Społeczna Akademia Nauk, Polska
- P4 – Onageb.Spain.sl, Hiszpania
- P5 –August Horch Akademie GmbH, Niemcy
- P6- Elliniko Anoikto Panepistimio, Grecja
- P7 –Evolaris next level GmbH, Austria
Czas trwania projektu: 2013-2015
Kontakt:
Marta Kędzia – administracyjny koordynator projektu (mkedzia@spoleczna.pl)