Strategies for refuGees

« wróć

Celem projektu jest opracowanie i wdrożenie skutecznych i konkretnych sposobów wzmocnienia integracji migrantów w społeczeństwie oraz radzenie sobie z ogromną potrzebą ich włączenia, zgodnie ze słowami Komisarz Creţu: "Integracja migrantów jest nie tylko naszym obowiązkiem jako obywateli Unii Europejskiej, wynikającym z solidarności, to także świetna okazja, aby uczynić nasze społeczeństwo bardziej inkluzywne i spójne jako całość, wzbogacone o różnorodność. ... musimy się upewnić, że obywatele UE to usłyszą "(komunikat 7 lutego 2017 r.).

 

Kim jest uchodźca? 

Uchodźcą jest osoba, która została zmuszona do opuszczenia swojego kraju z powodu prześladowań, wojny, przemocy lub jakiegokolwiek lęku przed naruszeniem praw człowieka. Ze względu, iż ich rząd nie ma możliwości lub ich nie ochroni, starają się o ochronę międzynarodową.
Na świecie jest obecnie 21 milionów uchodźców.    

 

Czym jest ubieganie się o azyl?
Osoba ubiegająca się o azyl to osoba, która poszukuje międzynarodowej ochrony za granicą, ale nie została jeszcze uznana za uchodźcę. Poszukiwanie azylu jest prawem człowieka i oznacza to, że każdy powinien mieć pozwolenie na wjazd do innego kraju w celu ubiegania się o azyl i być traktowanym sprawiedliwie i z godnością. Zasada non-refoulement oznacza, że nikt nie powinien być zmuszany do powrotu do kraju, w którym jego życie może być zagrożone.

Jak niebezpieczne jest podróżowanie po Europie?

Syria jest obecnie głównym źródłem uchodźców w Europie z ponad 4 milionami osób, które opuściły kraj. Większość z nich przyjeżdża do południowej Europy, aby podróżować dalej. Do Grecji w pierwszej połowie 2015 r. 68 tyś. osób przybyło drogą morską, ale tylko 5,115 złożyło wnioski o azyl. Dalszy ruch uchodźców i imigrantów z Grecji wymaga długich i niebezpiecznych podróży, często z pomocą przemytników, przez Bałkany i dalej przez Węgry. Liczba osób poruszających się tą trasą gwałtownie wzrosła od początku czerwca do ponad 1000 osób, które codziennie dostaje się z Grecji przez Macedonię do Serbii. Wielu mężczyzn, kobiet i dzieci spotkało się z powszechnymi nadużyciami i przemocą przez przemytników oraz siatki przestępcze. Przed ostatnimi zmianami w prawie, uchodźcy i migranci przekraczający Macedonię nie byli uprawnieni do korzystania z transportu publicznego, w związku z czym szli oni po torach kolejowych pieszo lub jeździli rowerem wzdłuż awaryjnego pasa autostrady , powodując różne tragiczne wypadki. Nowe prawo pozwala podróżować legalnie w kraju do 72 godzin.


Co stanowi prawo?

Imigranci, uchodźcy i osoby ubiegające się o azyl są chronione prawem międzynarodowym, bez względu na to, w jaki sposób i dlaczego przybywają do danego kraju. Mają takie same prawa jak wszystkie istoty ludzkie, a także specjalną ochronę, w tym:

  • Powszechna Deklaracja Praw Człowieka (art. 14 ) stanowi, że każdy ma prawo ubiegać się o azyl i korzystać z azylu w innych krajach w wyniku prześladowań.
  • Konwencja ONZ o uchodźcach z 1951 r., chroni uchodźców przed deportacją ich do krajów, w których grozi im prześladowanie.
  • Konwencja pracowników migrujących z 1990 r., chroni migrantów i ich rodziny

2,8 miliona osób złożyło wniosek o azyl w 2015 roku.

(według definicji Amnesty International oraz Agencji ONZ ds. uchodźców)

 

Jak możemy pomóc uchodźcom ?

  • Wolontariat. Poszukaj organizacji w swoim kraju i weź udział w ich lokalnych projektach pomagających uchodźcom.
  • Datki. Jeśli jesteś w stanie dokonać darowizny finansowej, wybierz organizację pozarządową, która wykonuje prace humanitarne związane z uchodźcami.
  • Kup konkretne przedmioty dla tych, którzy potrzebują pomocy. Istnieją strony internetowe, na których można kupić śpiwory, ubrania, buty itp. i dostarczyć je do obozów dla uchodźców.
  • Odwieź ośrodek dla uchodźców. Spędź swój wolny czas na wizycie ośrodka dla migrantów i zaoferuj swoją pomoc lub choćby towarzystwo: baw się z dziećmi, słuchaj ich historii.
  • Pomóż w tłumaczeniu uchodźcom. Jeśli jesteś dwujęzyczny i mówisz po arabsku, pomóż uchodźcą w wypełnianiu papierów.

 

BĄDŹ CZŁOWIEKIEM pomóż uchodźcom w sytuacjach życia codziennego, autobusie, czy sklepie.


Erasmus
Europa dla obywateli
Visegrad
Media
Tempus