USE Przedsiębiorczość społeczna osób niepełnosprawnych

« wróć

Projekt „Przedsiębiorczość społeczna osób niepełnosprawnych nakierowana na zaspokajanie ich potrzeb” („User-driven Social Enterprises for Disabled People”) to projekt, którego partnerem jest Społeczna Akademia Nauk w Łodzi.

OPIS PROJEKTU

STRESZCZENIE
W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat organizacje świadczące usługi społeczne dla osób niepełnosprawnych na terenie UE i w innych krajach rozwiniętych coraz częściej napotykały na wyzwania spowodowane dwoma ważnymi trendami społecznymi oraz zmianą paradygmatów:
-    przejście od usług zorientowanych na usługodawcę (provider-driven) do zorientowanych na usługobiorcę (user-driven): wszystkie organizacje oferujące pomoc i wsparcie społeczne powinny za swój cel i ambicję obrać poprawę życia beneficjentów tych usług. Doświadczenie i badania pokazują, że w im większym stopniu organizacją kierują (i są jej właścicielami) osoby należące do grupy docelowej, tym bardziej oferowane przez organizację usługi faktycznie wpływają na podniesienie jakości życia beneficjentów;
-    przejście od organizacji charytatywnych i fundacji do przedsiębiorstw społecznych: organizacje wsparcia społecznego (zarówno publiczne jaki i prywatne) stopniowo uświadamiają sobie, że muszą przyjąć bardziej biznesowe podejście oraz zacząć stosować skuteczne metody zarządzania, aby wypełnić swoją misję, podnieść efektywność działań i rozwijać się w sposób zrównoważony.

Ze względu na wspominaną powyżej zmianę paradygmatów, niepełnosprawni beneficjenci usług socjalnych stają przed wyzwaniem, jakim jest:
-    podjęcie wyjątkowej roli, w której są niezastąpieni, oraz zadań w tych organizacjach świadczących usługi.
Ponieważ większość niepełnosprawnych beneficjentów nie przywykła i nie została przeszkolona do przejęcia pełnej odpowiedzialności za organizację, nadzór i kontrolę usług pomocy i wsparcia społecznego, należy ich wyszkolić oraz zainspirować do przejęcia tej nowej roli i odpowiedzialności.
-    Powinni oni nabyć umiejętności myślenia i działania jak przedsiębiorcy społeczni. Większość niepełnosprawnych usługobiorców nie jest wystarczająco zapoznana z nowoczesnymi strategiami i metodami kierowania i zarządzania organizacjami oferującymi usługi. Osoby te potrzebują edukacji i szkoleń, które pomogą im zmienić organizacje w przedsiębiorstwa społeczne, które wykorzystywać będą podejście i rozwiązania biznesowe zarówno do kwestii problemów społecznych, jak i potrzeb osobistych.
 
CELE PROJEKTU
Celem projektu jest umożliwienie niepełnosprawnym beneficjentom usług opiekuńczych na terenie całej Europy odgrywania kluczowej roli w organizowaniu, świadczeniu i zarządzaniu usługami społecznymi oraz promowanie idei współtworzenia tych usług.

W tym celu partnerstwo projektu zamierza:
-    przedstawić i rozpowszechniać koncepcję oraz praktykę w zakresie przedsiębiorstw społecznych prowadzonych przez beneficjentów na poziomie lokalnym, krajowym oraz europejskim;
-    zebrać i wymienić najlepsze praktyki oraz doświadczenia związane z organizacjami i przedsiębiorstwami społecznymi prowadzonymi przez beneficjentów, działającymi na rzecz osób z niepełnosprawnością w różnych krajach członkowskich UE;
-    doskonalić umiejętności i kompetencje w zakresie przedsiębiorczości niepełnosprawnych beneficjentów, którzy chcą stać się współtwórcami usług opieki i wsparcia socjalnego;
-    zapewnić im w ten sposób więcej możliwości na rynku pracy, a także umożliwić aktywny udział w życiu społecznym.    

REZULTATY PROJEKTU
Projekt zapewni wszystkim zainteresowanym tematyką społecznej przedsiębiorczości szeroką gamę narzędzi oraz metod ułatwiających zmianę sposobu działalności organizacji społecznych na prowadzone przez beneficjentów. Dla zrealizowania tych celów konsorcjum projektu opracuje i  przetestuje innowacyjne metody i instrumenty, które służyć będą edukacji zawodowej i szkoleniom osób niepełnosprawnych. Główne rezultaty projektu stanowić będą:
-    Trzy pakiety szkoleniowe dotyczące głównych elementów i zagadnień związanych z organizacjami i przedsiębiorstwami społecznymi prowadzonymi przez beneficjentów. Tematyka pakietów: niepełnosprawność i polityka dotycząca tego zagadnienia, budowanie indywidualnych możliwości, budowanie zdolności organizacyjnych instytucji prowadzonych przez osoby niepełnosprawne;
-    Publikacja projektowa, która zostanie wydana pod koniec trwania projektu
i obejmie wyniki badań, pakiety szkoleniowe oraz modele dobrych praktyk w krajach partnerskich. Podręcznik zostanie przetłumaczony na języki krajów partnerskich biorących udział w projekcie i opublikowany w formie elektronicznej na stronie internetowej projektu;
-    Narzędzie do nauki online, które zostanie opracowane i przetestowane w trakcie trwania projektu i będzie dostępne przez co najmniej dwa lata po jego zakończeniu.

KONSORCJUM PROJEKTU
W skład konsorcjum wchodzą instytucje edukacyjne i organizacje pozarządowe z różnych regionów europejskich. ADO Icarus (Belgia) jest koordynatorem projektu, Uniwersytet w Walencji (Hiszpania) i Społeczna Akademia Nauk w Łodzi (Polska) są partnerami edukacyjnymi konsorcjum. The Disability Resource Centre z Birmingham (Wielka Brytania), The Spinal Cord Paralytics Association (Stowarzyszenie osób z porażeniem rdzenia kręgowego) ze Stambułu (Turcja) oraz the Social Centre Burgas (Ośrodek pomocy społecznej Burgas) z Burgas (Bułgaria) biorą udział w projekcie jako organizacje non-profit zarządzane przez i działające na rzecz osób niepełnosprawnych.

DZIAŁANIA ZAPLANOWANE W PROJEKCIE
Szkolenia przeprowadzone w Belgii, Hiszpanii i Polsce oraz zaplanowane seminaria, a także finalna konferencja zwieńczone zostaną publikacją materiałów edukacyjnych. Podczas czterech spotkań projektowych kierownicy projektu z krajów partnerskich zaplanują kolejne kroki oraz omówią działania i rezultaty projektu. W celu rozpowszechnienia rezultatów projektu powstanie strona internetowa projektu.

PARTNERZY PROJEKTU
Partnerzy w konsorcjum projektu:
    ADO Icarus vzw Hasselt (Belgia) (Organizacja świadcząca usługi)
    Social Centre Burgas (Bułgaria) (Organizacja świadcząca usługi)
    TOFD Stanbuł (Turcja) (Organizacja osób niepełnosprawnych)
   Valencian Institute of Social Action  Walencja (Hiszpania) (Instytut    edukacyjny)
  Disability Resource Centre Birmingham (Wielka Brytania) (Ośrodek informacyjny dla osób niepełnosprawnych)
    Społeczna Akademia Nauk w Łodzi (Polska) (Uniwersytet)

strona www projektu: http://www.udseproject.org/ 
 
KONTEKST
Program:            Erasmus+
Kluczowe działanie 2: Współpraca na rzecz innowacji i wymiany dobrych praktyk
Działanie:            Strategiczne partnerstwo
Dziedzina:           Strategiczne partnerstwo na rzecz edukacji dorosłych

Czas trwania:     01.09.2015 – 31.08.2017

Kontakt w Polsce:
Społeczna Akademia Nauk w Łodzi
Kierownik projektu: Marta Kędzia, mkedzia@spoleczna.pl  
 


Erasmus
Europa dla obywateli
Visegrad
Media
Tempus